Broj prijevara protiv starijih osoba je u porastu – evo zašto

Broj prijevara protiv starijih osoba je u porastu - evo zašto

Broj prijevara protiv starijih osoba je u porastu – evo zašto

S brzim razvojem tehnologije, količina prijevara protiv starijih osoba raste alarmantnom brzinom. Prijevara je jedan od vodećih zločina počinjenih protiv starijih osoba.

Današnji prevaranti koriste nove tehnološke alate koji njihove sheme čine i vjerodostojnijima i težima za otkrivanje. Od lažnih telefonskih poziva korištenjem sustava za simulaciju glasa do sofisticiranih online prevara, prijevare postaju sve složenije. Unatoč upozorenjima, prijevare i dalje cvjetaju u doba tehnologije.

Zašto su prijevare protiv starijih osoba u porastu i kako se zaštititi?

Tehnološke prijevare protiv baka i djedova

Iako prijevare pogađaju različite segmente stanovništva, neke posebno ciljaju starije osobe zbog njihove ranjivosti. Na primjer, prijevara baka i djedova, gdje se prevarant pretvara da je voljena osoba u teškoćama, iskorištava povjerenje starijih osoba i potiče ih da brzo šalju novac.

Romantične prijevare su još jedna uobičajena zamka. Ovi prevaranti uspostavljaju online vezu tijekom duljeg razdoblja kako bi izvukli novac od žrtava pod izlikom financijskih poteškoća ili osobne hitne situacije. Ova vrsta prijevare intenzivirala se s modernom tehnologijom.

Broj prijevara protiv starijih osoba je u porastu - evo zašto

Ukradene fotografije i lažni identiteti

Prevaranti također koriste platforme za upoznavanje i društvene mreže kako bi stvorili uvjerljive profile fiktivnih identiteta koristeći ukradene fotografije. Zatim se koriste umjetna inteligencija i softver za manipulaciju slikama kako bi ove prijevare bile još realističnije, povećavajući samopouzdanje žrtava i otežavajući otkrivanje prijevare.

U zadnje vrijeme svjedoci smo učestalih vijesti koje upozoravaju javnost na romantične prijevare gdje prevaranti manipuliraju svojim žrtvama da ulažu u lažne kriptovalute.

Phishing, koji je također postao sofisticiraniji zahvaljujući novim tehnologijama, još je jedna uobičajena tehnika prijevare koja se koristi protiv starijih osoba.

Prevaranti šalju e-poruke ili tekstualne poruke pretvarajući se da su tvrtke ili financijske institucije i potiču primatelje da kliknu na lažne poveznice ili otkriju osobne podatke. Umjetna inteligencija i automatizirani sustavi omogućuju prevarantima da ciljaju žrtve u velikim razmjerima i stvaraju osjećaj hitnosti koji potiče starije osobe da djeluju bez razmišljanja.

Zašto su prijevare usmjerene na starije osobe u porastu

Prijevare usmjerene na starije osobe u porastu su iz više razloga. Budući da starije osobe često imaju više slobodnog vremena i društveno su izoliranije, sklonije su odgovarati na pozive, e-poštu ili tekstualne poruke od stranaca. Njihova samoća također čini prijevarne interakcije vjerodostojnijima, dok ih njihova dostupna ušteđevina čini privlačnim metama.

Iako mnogi stariji koriste internet, velika većina nije dovoljno upoznata s tehnologijom. To ih čini ranjivijima na online prijevare. Prema jednoj studiji, dok 67 posto starijih osoba redovito surfa internetom, samo 26 posto osjeća se vrlo samouvjereno koristeći računala i pametne telefone.

Starije osobe i dalje upadaju u ove zamke unatoč brojnim kampanjama za podizanje svijesti, budući da prevaranti vješto iskorištavaju nepoznavanje digitalnih tehnologija starijih osoba i stalno prilagođavaju svoje metode kako bi zaobišli upozorenja. Štoviše, emocionalni utjecaj dobro osmišljene prijevare može nadjačati oprez, čineći upozorenja manje učinkovitima u tim situacijama.

Broj prijevara protiv starijih osoba je u porastu - evo zašto

Strategije zaštite

Kako bi se zaštitili od prijevare, postoji niz obrazaca ponašanja koje starije osobe moraju usvojiti. Nikada ne bi smjeli dijeliti osobne podatke, poput PIN-ova ili lozinki, telefonom, e-poštom ili tekstualnom porukom. Također je važno ne odgovarati na neželjene ponude, bez obzira jesu li primljene e-poštom, tekstualnom porukom ili telefonom.

Ako određeni slučaj zahtijeva djelovanje, najbolje je upisati web adresu financijske institucije, a ne kliknuti na ponuđenu poveznicu. Starije osobe nikada ne bi smjele donositi ishitrene odluke. Ako dijete ili unuk tvrde da su u hitnom slučaju i traže financijsku pomoć, starije osobe trebaju im postavljati osobna pitanja kako bi provjerile svoj identitet. Konačno, povjerenje u vlastitu intuiciju ostaje ključno: ako se nešto čini sumnjivim, najbolje je poslušati svoj intuiciju i poduzeti dodatne mjere opreza.

U vrijeme kada tehnologija brzo napreduje, prevaranti nikada nisu bili bolje opremljeni za ciljanje starijih osoba. Iako su starije osobe sve više povezane, manje poznavanje digitalnih alata čini ih još ranjivijima. Prevaranti – bilo da se radi o romantičnim prijevarama, phishingu ili telefonskim prijevarama – iskorištavaju njihovo povjerenje i izolaciju. Zbog ove prijetnje ključno je informirati i educirati starije osobe kako bi se mogle zaštititi od ovih sve sofisticiranijih prijevara.

Broj prijevara protiv starijih osoba je u porastu - evo zašto

Kolektivna svijest

Prevencija nije dovoljna: potrebna je i kolektivna svijest. Podržavajući naše starije osobe, možemo pomoći u smanjenju prijevara i boljoj zaštiti ove ranjive populacije. Kolektivna svijest znači osigurati da je zajednica predana praćenju, upozoravanju i zaštiti onih koji su najviše izloženi riziku.

To se može postići konkretnim akcijama koje se redovito provode kako bi se podigla svijest među starijim osobama, ali i poticanjem njihovih voljenih da budu svjesni znakova potencijalne prijevare.

Također bi bilo dobro uključiti lokalne aktere, poput financijskih institucija ili društvenih centara, kako bi ponudili kontinuiranu obuku i podsjetnike o uobičajenim prijevarama.

Dugoročno gledano, samo kombiniranjem prevencije, obrazovanja i solidarnosti moći ćemo istinski ograničiti utjecaj ovakvih vrsta prijevara i ponuditi starijim osobama zaštitu koju zaslužuju u digitalnom svijetu.