Dobrobiti jutarnje sunčeve svjetlosti za starije osobe

Dobrobiti jutarnje sunčeve svjetlosti za starije osobe

Dobrobiti jutarnje sunčeve svjetlosti za starije osobe

Jedna jednostavna promjena vaše svakodnevne rutine može poboljšati vaše raspoloženje, smanjiti stres, dati vam više energije i pomoći vam da bolje spavate noću. Iako možda zvuči predobro da bi bilo istinito, ovo su dokazane dobrobiti jutarnje sunčeve svjetlosti.

Ranojutarnje izlaganje sunčevoj svjetlosti govori vašem cirkadijalnom satu koliko je sati na način na koji unutarnja umjetna rasvjeta ne može. Jutarnje svjetlo govori vašem tijelu da poveća kortizol i smanji melatonin, što vam pomaže da se probudite i osjećate budno. Također vas postavlja na pravi put za osjećaj pospanosti u pravo vrijeme. Rezultat je više energije tijekom dana i bolji san noću.

Ipak, morate imati na umu nekoliko stvari. U nastavku donosimo odgovore na pitanja o dobrobitima sunčeve svjetlosti za starije osobe.

Dobrobiti jutarnje sunčeve svjetlosti za starije osobe

U koje vrijeme trebam biti vani i koliko dugo

Većina stručnjaka predlaže izlazak van unutar sat vremena nakon buđenja. Ne postoji univerzalno točno vrijeme; pitanje je kada se probudite. Za sunčanog dana dovoljno je samo pet do deset minuta izlaganja suncu. Vaše tijelo još uvijek može dobiti ono što mu je potrebno po oblačnom danu, ali u tom slučaju provedite vani barem 15 minuta. Ako je mrak kad se probudite, upalite nekoliko jakih svjetala i izađite van što prije možete.

Što radim kad sam vani?

Sve što želite. Možete šetati psa, doručkovati, čitati knjigu ili samo sjediti u stolcu i uživati ​​u trenutku. Važno je da gledate u smjeru sunca (ne izravno u sunce!) kako bi vam oči bile maksimalno izložene. Nemojte nositi sunčane naočale jer blokiraju valne duljine koje vas bude, ali obične naočale i kontaktne leće su u redu.

Koja znanost stoji iza dobrobiti sunčeve svjetlosti za starije osobe?

Godine 2002., istraživački rad objavljen u Journal of Science utvrdio je da naše oči imaju fotoreceptore koji imaju neuralne veze sa suprahijazmatskim jezgrama hipotalamusa, koji služi kao naš cirkadijalni sat. To znači da vrsta svjetlosti koju naše oči primaju pomaže regulirati kortizol (koji nas čini budnima) i melatonin (koji nas čini pospanima).

Dobrobiti jutarnje sunčeve svjetlosti za starije osobe

Dodatno kontrolirajte svjetlo za bolje spavanje

Prirodno jutarnje svjetlo koje nam pomaže da se osjećamo budni nalazi se u bijelom i plavom spektru. Nasuprot tome, popodnevno sunce je u žutom i narančastom spektru i priprema vaše tijelo za opuštanje. Imajte na umu da svi vaši uređaji emitiraju plavo svjetlo. Dakle, ako gledate TV kasno navečer ili koristite tablet, mobitel ili računalo, signalizirat ćete svom tijelu da ostane na oprezu. Rješenja su izbjegavanje gledanja u ekran kasno noću, nošenje naočala koje blokiraju plavo svjetlo ili stavljanje uređaja u noćni način rada.

Prednosti sunčeve svjetlosti za starije osobe

Osim što regulira vaš cirkadijalni ritam, izlaganje sunčevoj svjetlosti ima i brojne druge prednosti. Prema američkom Nacionalnom institutu za zdravlje, te pogodnosti uključuju:

  • Pomaže u zaštiti starijih osoba od osteoporoze.
  • Pomaže pri smanjenju upala.
  • Modulacija rasta stanica, neuromuskularne i imunološke funkcije i metabolizma glukoze.
  • Može štititi od tjeskobe i depresije.