Jeste li znali da svako vaše stopalo ima 26 kostiju i 33 zgloba? Broj mišića, tetiva i ligamenata je više nego dvostruko veći. Vaša stopala su složene strukture koje su tijekom života izložene velikom trošenju. Razmislite o tome koliko vremena provodite hodajući, trčeći i jednostavno krećući se različitim terenima i mijenjajući položaje.
Kako starite, koža i masni jastučići na stopalima postaju tanji. Cirkulacija i osjećaj u stopalima mogu se smanjiti. Vaše kosti mogu postati lomljivije i podložnije ozljedama. Iskrivljeni gležanj, slomljena kost, žulj ili posjekotina mogu značajno utjecati na vašu udobnost i pokretljivost. Briga o vašim stopalima bitan je dio vašeg cjelokupnog zdravlja.
Svakodnevno pregledavajte svoja stopala
Čini se kao mali zadatak, ali može napraviti veliku razliku. Svaki dan odvojite vrijeme da pažljivo pogledate svoja stopala iz svih kutova. Ogledalo s dugom drškom može vam pomoći da lakše vidite strane i potplate ili zamolite člana obitelji ili njegovatelja da vam pomogne. Potražite promjene u boji, teksturi ili osjetu koje bi mogle ukazivati na druge zdravstvene probleme. Provjerite ima li posjekotina, rana, modrica, mjehura ili oteklina.
Redovito podrezujte nokte
Urasli nokti mogu biti bolni i utjecati na vašu sposobnost hodanja. Redovito podrezujte nokte kako ne bi postali predugi. Nokti omekšaju nakon što se istuširate ili okupate, a to će vam olakšati rezanje. Može pomoći i namakanje stopala u toploj vodi nekoliko minuta. Obratite pozornost na to postaju li vaši nokti lomljivi, zadebljali ili mijenjaju boju jer to mogu biti znakovi drugih problema.
Razgibajte svoja stopala
Nemojte predugo ostati u jednom položaju. Rotirajte gležnjeve, istegnite stopala, hodajte okolo i podignite stopala kako biste pomogli cirkulaciji i smanjili oticanje. Nježna masaža stopala također može pomoći u smirivanju bolnih mišića, smanjenju edema i pokretanju krvotoka.
Koristite hidratantnu kremu
Nanesite hidratantni losion na stopala nakon kupanja kako biste poboljšali upijanje i zadržavanje vlage. Koristite posebne kreme namijenjene suhim, ispucalim ili žuljevitim stopalima kako biste zagladili i omekšali grube mrlje. Cilj je da vaša stopala budu mekana sa zdravom kožom.
Nosite kvalitetne cipele
Možda vam se čini u redu nositi iste cipele godinama, ali one mogu postati iznošene i izgubiti oblik. Osim toga, vaša se stopala zapravo mogu promijeniti u veličini kako starite. Želite biti sigurni da nosite cipele odgovarajuće veličine i da dobro pristaju, a da nisu preuske. Prelabave ili preuske cipele mogu uzrokovati bolne žuljeve ili ranice.
Cipele bi trebale imati čvrsti potplat kako bi pružile stabilnost i zaštitile donji dio stopala od svega na što biste slučajno mogli stati. Potražite i cipele koje imaju dobar kontakt s podlogom kako biste smanjili rizik od klizanja i pada.
Budite proaktivni u pogledu zdravlja svojih stopala
Ne zanemarujte promjene ili bol u stopalima. Razgovarajte sa svojim liječnikom o svim problemima koje možda imate kako biste mogli dobiti odgovarajuće liječenje. Netko od obitelji ili njegovatelj u domu za starije osobe može vam pomoći u svakodnevnoj njezi stopala kao što je nanošenje losiona, podrezivanje noktiju i provjera posjekotina ili rana.