Kupaonice u određenim slučajevima mogu predstavljati sigurnosni problem za starije osobe. Klizanje na mokrom podu ili spoticanje o tepih može dovesti do prijeloma kostiju, ozljeda glave, posjekotina ili još goreg. Međutim, pravilnim rasporedom u kupaonicama osobna higijena i dalje može biti privatna stvar u kojoj starije osobe mogu zadržati svoju neovisnost što je više moguće.
Postavljanje kupaonskog prostora tako da je prilagođen potrebama starijih osoba, uz pružanje odgovarajućih sigurnosnih značajki može pomoći u smanjenju rizika.
Donosimo nekoliko promjena koje bi trebali razmotriti:
Instalirajte rukohvate
Pravilno postavljeni rukohvat može starijim osobama pružiti veću stabilnost i ravnotežu pri ulasku i izlasku iz kade ili tuša. Također može pomoći pri prelasku između stajanja i sjedenja na WC školjki. Neke hvataljke mogu se trajno pričvrstiti na zid, dok druge koriste snažne usisne čašice i mogu se prilagoditi po potrebi. Postoje čak i rukohvati koji se mogu pričvrstiti na stranice kade.
Postavite odgovarajuću rasvjetu
Loše osvjetljenje može otežati starijim osobama da vide kamo idu i što rade. S druge strane, jaka svjetla mogu biti zasljepljujuća. Pronađite medij koji daje dovoljno svjetla koje osvjetljava prostoriju, a da ne smeta očima. Instalirajte noćna svjetla koja će vas voditi kada je mrak. Svjetla sa senzorom pokreta također mogu biti izvrsna opcija jer tada starije osobe ne moraju brinuti o traženju prekidača za svjetlo.
Koristite protuklizne prostirke
Riješite se kupaonskih tepiha koji nemaju protukliznu podlogu jer se lako mogu pomaknuti s mjesta čime se uvelike povećava opasnost od pada. Koristite protuklizne prostirke koje stvaraju udobnu površinu za stajanje i upijaju malo vode, a da ne postanu skliske. Razmislite o dodavanju prostirke na dno kade ili tuša za dodatnu sigurnost.
Prijeđite na ručnu glavu tuša
Starijim osobama može biti teško pravilno se smjestiti ispod glave tuša i sigurno kretati kako bi oprali kosu i tijelo. S ručnom glavom tuša imaju veću kontrolu nad mjestom na koje voda prska i nad pritiskom vode. Također je vrlo korisno kada koristite stolicu za tuširanje.
Dodajte stolicu za tuširanje
Stajanje pod tušem može biti naporno, a kretanje može izbaciti starije osobe iz ravnoteže i povećati rizik od pada. Stolica ili klupa za tuširanje mogu omogućiti starijim osobama da udobno sjede i usredotoče se na tuširanje, umjesto da brinu o potencijalnoj ozljedi.
Ugradite podignutu WC školjku ili dasku
Osim rukohvata, ugradnja povišenog WC-a također može biti od koristi. Ovim zahvatom starije osobe ulažu manji napor prilikom sjedanja i ustajanja s WC školjke.
Kontrolirajte temperaturu vode
Kako starimo, koža nam postaje osjetljivija i mogu se pojaviti poteškoće s osjetom promjena temperature. Podešavanje temperature vode na 45 stupnjeva Celzija ili niže može spriječiti opekline. Postoje i uređaji protiv opekotina koji se mogu dodati na slavine kako voda ne bi postala prevruća.
Provjerite je li sve nadohvat ruke
Postavite kupaonicu tako da starije osobe ne moraju raditi puno saginjanja ili rastezanja kako bi dosegle ono što im je potrebno. To može uključivati stavljanje visećeg nosača pod tuš ili korištenje košara za umivaonik. Objesite ručnike na dohvat ruke kade, tuša i umivaonika.