Što je nordijsko hodanje i zašto biste ga trebali isprobati?

Što je nordijsko hodanje i zašto biste ga trebali isprobati?

Što je nordijsko hodanje i zašto biste ga trebali isprobati?

Svi znamo da je hodanje izvrsna vježba, ali mnogima od nas problemi s leđima ili zglobovima mogu otežati hodanje onoliko koliko bismo željeli. Tu nordijsko hodanje može pomoći.

Nordijsko hodanje koristi posebno dizajnirane štapove za pretvaranje hodanja u vježbu cijelog tijela. Štapovi pomažu smanjiti pritisak na zglobove, omogućujući vam da se osjećate lakše na nogama i hodate brže i dalje, a sve to dok dobivate na snazi ​​i poboljšavate držanje. To ga čini odličnom vježbom za starije osobe i idealnim načinom da provedete poslijepodne uživajući na otvorenom.

Kako je nastalo nordijsko hodanje

Koncept hodanja sa štapovima nije nov. Desetljećima planinari koriste skijaške štapove kako bi pronašli svoj ritam i pomogli si u ravnoteži. Godine 1996. Tuomo Jantunen, direktor Finske središnje udruge za rekreacijske sportove i aktivnosti na otvorenom, počeo je raditi na razvoju štapova posebno za hodanje. Stupio je u kontakt s finskom tvrtkom Excel i zajedno su razvili oko 30 prototipova. Godine 1997. proizvedeni su prvi štapovi za nordijsko hodanje.

Što je nordijsko hodanje i zašto biste ga trebali isprobati?

Štapovi za nordijsko hodanje

Štapovi za nordijsko hodanje razlikuju se od originalnih skijaških štapova na četiri važna načina:

  1. Vrhovi štapova imaju kut prema naprijed.
  2. Štapovi su skraćeni kako bi se kompenzirao kraći korak bez skija.
  3. Štapovi imaju manšete koje omogućuju opušteniji hvat što kao rezultat smanjuje opterećenje mišića ramena.
  4. Štapovi dolaze s gumenim nastavcima koji se mogu staviti za hodanje po tvrdim površinama, kao što su beton i asfaltne staze.

Kako započeti nordijsko hodanje

Nordijsko hodanje jednostavno je uobičajeno hodanje s posebno dizajniranim štapovima (i nekoliko izmjena). Nekoliko detalja treba imati na umu:

  1. Štap ubodite pod oštrim kutom, između stopala, dok ne osjetite odraz.
  2. Kod uboda štapa, držite ruku savijenu pod otprilike pravim kutom.
  3. Lagano se nagnite naprijed, a ramena držite spuštena i opuštena.
  4. Ruka se treba kretati preko bokova a na kraju kretanja potpuno se ispružiti.
  5. Na kraju odraza, potpuno ispružite dlan a istovremeno ispuštajte štap.

Odabir štapova za nordijsko hodanje

Kod kupnje štapova možete kupiti podesive štapove koji su sklopivi, pa ih lakše nosite sa sobom. Kritičari podesivih štapova, međutim, tvrde da nisu tako izdržljivi kao jednodijelni modeli. Također možete kupiti štapove na temelju svoje visine, u čemu će vam pomoći prodavatelj u trgovini ili tablica visine ako kupujete putem internet trgovine.

Štapovi za nordijsko hodanje obično su izrađeni od aluminija ili karbonskih vlakana. Aluminijski štapovi su teži i čvršći, što znači manje popuštanja i više vibracija koje se osjećaju u rukama i gornjem dijelu tijela. Štapovi od karbonskih vlakana lakši su i fleksibilniji, što ih čini izdržljivijima, a nekima i udobnijima. Štapovi od karbonskih vlakana općenito su skuplji od aluminija.

Konačno, ako planirate hodati po tvrdim površinama, pazite da štapovi koje odaberete imaju gumene nastavke koji se mogu pričvrstiti na vrhove.

Što je nordijsko hodanje i zašto biste ga trebali isprobati?

Prednosti nordijskog hodanja

Nordijsko hodanje brzo postaje sve popularnije kao izvrsna vježba za starije osobe iz dva razloga: Omogućuje onima koji imaju problema sa zglobovima ili ravnotežom da se osjećaju lakše na nogama i hodaju više. Također može pomoći svakome da hodanje pretvori u vježbu za cijelo tijelo uz sagorijevanje više kalorija i povećanje snage.

“Kada hodate bez štapova, aktivirate mišiće ispod struka. Kada dodate nordijske štapove, aktivirate i sve mišiće gornjeg dijela tijela”, objasnio je kardiolog Aaron Baggish u članku za Harvard Health Publishing. “Aktivirate 80% do 90% svojih mišića, za razliku od 50%, što znatno pomaže u sagorijevanju kalorija.”

Fiziologinja tjelovježbe i certificirana instruktorica nordijskog hodanja Martica Heaner dodala je sljedeće: “Ljudima s ozljedama zglobova u donjem dijelu tijela ili donjem dijelu leđa, štapovi za planinarenje mogu pomoći u apsorbiranju dijela udarca pri svakom koraku, osobito kada se spuštaju nizbrdo. Štapovi pomažu u održavanju tijela uspravnim i simetričnim, poboljšavajući ravnotežu.”