Zlostavljanje starijih osoba uključuje nanesenu fizičku ili emocionalnu štetu, njihovo financijsko iskorištavanje ili zanemarivanje njihove dobrobiti od strane ljudi koji su izravno odgovorni za brigu o njima.
Kako starije osobe postaju fizički slabije, manje su u stanju brinuti se o sebi, suprotstaviti se maltretiranju ili uzvratiti napadima. Mentalne ili fizičke bolesti mogu ih učiniti nepoželjnim društvom za one koji žive s njima. Možda više ne vide, ne čuju tako dobro ili ne razmišljaju jasno kao prije, ostavljajući mjesta beskrupuloznim ljudima da ih iskoriste.
Zlostavljanje starijih osoba obično se događa u mjestu boravka. Zlostavljači su često njihova odrasla djeca te drugi članovi obitelji poput unučadi, supružnika ili partnera. Zlostavljanje starijih osoba također se može dogoditi u institucionalnom okruženju, posebno u ustanovama za dugotrajnu skrb.
Ako sumnjate da je starija osoba u opasnosti od zanemarenog ili preopterećenog skrbnika ili da je financijski opterećena, važno je progovoriti. Svatko zaslužuje živjeti u sigurnosti, s dostojanstvom i poštovanjem. Sljedeće smjernice mogu pomoći da prepoznate znakove upozorenja zlostavljanja starijih osoba, shvatite koji su čimbenici rizika i naučite kako spriječiti i prijaviti problem.
Fizičko zlostavljanje starijih osoba
Fizičko zlostavljanje je namjerna uporaba sile koja za posljedicu ima fizičku bol, ozljedu ili oštećenje. Takvo zlostavljanje ne uključuje samo fizičke napade poput udaranja ili guranja, već i neprikladnu upotrebu droga, sputavanja ili zatočenja.
Emocionalno zlostavljanje starijih osoba
Emocionalno zlostavljanje podrazumijeva tretiranje starije osobe na načine koji uzrokuju emocionalnu ili psihološku bol ili uznemirenost, uključujući:
- Zastrašivanje vikom ili prijetnjama.
- Ponižavanje i ismijavanje.
- Uobičajeno okrivljavanje ili “traženje žrtvenog jarca”.
- Izoliranje od prijatelja ili aktivnosti.
- Maltretiranje ili prijetnje.
- Seksualno zlostavljanje.
Financijska eksploatacija
Financijska eksploatacija je neovlašteno korištenje sredstava ili imovine, bilo od strane skrbnika ili klasičnog prevaranta.
Beskrupulozni skrbnik može:
- Zlouporabiti osobne čekove, kreditne kartice ili račune starije osobe.
- Ukrasti gotovinu, čekove ili kućanske stvari.
- Krivotvoriti potpis starije osobe.
- Sudjelovati u krađi identiteta.
Uobičajene prijevare koje ciljaju starije osobe uključuju:
- Objava “nagrade” koju je starija osoba osvojila, ali mora uplatiti novac da bi je dobila.
- Lažne dobrotvorne organizacije.
- Investicijska prijevara.
Prijevara i zlouporaba u zdravstvu
Prijevare i zlouporabe u zdravstvu provode neetični liječnici, medicinske sestre, bolničko osoblje i drugi pružatelji profesionalne skrbi. To može uključivati:
- Ne pružaju zdravstvenu skrb, već je samo naplaćuju.
- Previsoke cijene medicinske skrbi ili usluga.
- Uzimanje mita za uputnice na specijalističke preglede ili za recepte za lijekove.
- Pretjerano ili nedovoljno liječenje.
- Preporučivanje lažnih lijekova.
Čimbenici rizika za zlostavljanje starijih osoba
Stres uzrokovan brigom o starijim osobama može dovesti do mentalnih i fizičkih zdravstvenih problema koji skrbnike čine iscrpljenima, nestrpljivima i podložnijima zanemarivanju ili napadu na starije osobe o kojima skrbe.
Uz nesposobnost skrbnika da upravlja stresom, drugi čimbenici rizika za zlostavljanje starijih osoba uključuju:
- Depresija kod skrbnika.
- Percepcija skrbnika da je briga o starijem opterećujuća i bez emocionalne nagrade.
- Zlouporaba supstanci od strane skrbnika.
- Intenzitet bolesti ili demencije starije osobe.
- Društvena izolacija – starija osoba i skrbnik su sami gotovo cijelo vrijeme.
- Uloga starije osobe, u ranijem razdoblju, kao roditelja ili supružnika zlostavljača.
- Povijest obiteljskog nasilja u kući.
- Vlastita sklonost starije osobe verbalnoj ili fizičkoj agresiji.
Čak i njegovatelji u institucionalnom okruženju mogu doživjeti stres na razinama koje dovode do zlostavljanja starijih osoba. Osoblje u staračkim domovima može biti sklono zlostavljanju starijih ako nema dovoljno obuke, ima previše obaveza ili radi u lošim uvjetima.
Kako se zaštititi od zlostavljanja
Provjerite jesu li vaši financijski i pravni poslovi u redu. Ako nisu, zatražite stručnu pomoć da ih dovedete u red, uz pomoć pouzdanog prijatelja ili rođaka ako je potrebno.
Ostanite u kontaktu s obitelji i prijateljima i izbjegavajte izoliranje.
Ako niste zadovoljni njegom koju primate, bilo u vašem domu ili ustanovi za njegu, recite nekome kome vjerujete ili nazovite nadležnu službu.
Prijava zlostavljanja starijih osoba
Ako ste starija osoba koja je zlostavljana, zanemarena ili iskorištavana, recite to svom liječniku, prijatelju ili članu obitelji u kojeg vjerujete. Možete i prijaviti zlostavljača policiji.
Ako svjedočite zlostavljanju ili zanemarivanju starije osobe, nemojte se ustručavati prijaviti situaciju. Što više informacija možete pružiti, to je veća šansa da zlostavljana osoba što prije dobije kvalitetnu skrb koja joj je potrebna.
Mnoge starije osobe ne prijavljuju zlostavljanje s kojim se suočavaju čak i ako mogu. Neki se boje osvete od strane zlostavljača, dok drugi smatraju da je imati nasilnog skrbnika bolje nego da nemaju nikakvog i da budu prisiljeni iseliti se iz vlastitog doma. Kada su skrbnici njihova djeca, možda jednostavno ne žele da djeca koju vole imaju problema sa zakonom.
Prijava zlostavljanja od strane skrbnika
U slučaju starije osobe koju zlostavlja primarni skrbnik, kao što je odraslo dijete, nemojte se sami suočavati sa zlostavljačem. Ovo može dovesti stariju osobu u još veću opasnost, osim ako nemate dopuštenje da je odmah premjestite na alternativnu lokaciju gdje će imati sigurnu skrb.
Osjećaj srama često može biti uzrok prikrivanja zlostavljanja. Možda ne želite vjerovati da bi član obitelji mogao biti sposoban zlostavljati voljenu osobu ili možda čak mislite da bi starija osoba bila ljuta na vas jer ste progovorili. Naprotiv – što prije intervenirate u situaciji zlostavljanja, to će ishod biti bolji za sve uključene.