Grčenje prstiju u starijoj dobi je, mogli bismo reći, prirodna posljedica određenih promjena na mišićima i živcima. Nerijetko je rezultat uobičajenih tjelesnih procesa poput „komunikacije“ između mišića, leđne moždine i mozga. Za kontrakciju odnosno za stezanje mišića odgovorni su pojedine kemikalije i proteini. U situacijama kada se javlja „prekid komunikacije“ dolazi do grčenja mišića osobito u rukama, odnosno u prstima. Kod velike većine starijih osoba grčenje traje tek nekoliko minuta, premda ponekad zna itekako biti nelagodno.
Kako spriječiti grčenje mišića?
Grčenje mišića u prstima može se spriječiti preventivnim mjerama pod uvjetom da znate što je prvi puta bilo uzrok tog stanja. Ako je urok dehidracija, jasno vam je da tijekom dana morate piti puno više vode nego što ste pili do sada.
Ako grčenje mišića uzrokuje nedostatak magnezija, onda ćete, osim grčenja prstiju primijetiti i sljedeće simptome:
- umor,
- glavobolju,
- astmu/probleme s disanjem,
- nesanicu,
- vrtoglavicu i sl.
Magnezij pomaže u održavanju jakih kostiju te opuštanju mišića. Važan je mineral koji može spriječiti grčenje mišića uključujući i grčenje u prstima te ublažiti sindrom nemirnih nogu.
Istezanje i izvođenje laganih vježbi sprječava grčenje prstiju
U starijoj dobi dolazi do slabljenja mišića i tetiva. Sukladno tome, starije osobe bi svakodnevno trebale hodati, kako bi održavale mišiće aktivnima. Isto tako, medicinski stručnjaci navode da je redovno istezanje te izvođenje laganih vježbi odlična prevencija, ali ujedno i rješenje za ublažavanje grčenja mišića.
Osim hodanja možete probati plivanje ili se odlučiti za vožnju bicikla. Naravno da sve ovisi o vašem trenutnom stanju i tjelesnim mogućnostima. Ipak, najprije je potrebno utvrditi sami uzrok grčenja prstiju, kako biste odabrali učinkovitu metodu liječenja.
Na jednostavan način ublažite grčenje prstiju
Grčenje prstiju se, osim istezanjem, u većini slučajeva može ublažiti pomoću nekoliko jednostavnih metoda:
- lagano masirajte mišiće ruku,
- nekoliko puta dnevno izmjenjujte tople i hladne obloge,
- priuštite si toplu kupku,
- nabavite vitamine i dodatke prehrani koji nedostaju u vašem organizmu,
- pijte dosta vode.
Kada posjetiti liječnika?
Liječnika biste svakako trebali posjetiti onda ako se grčenje prstiju javlja više puta dnevno te ako ne prestaje za nekoliko minuta. Osim toga, budući da je riječ o starijim osobama, sljedeći su simptomi jasan znak za potrebom medicinskog liječenja:
- oticanje ili promjene na koži uslijed ili nakon grčenja prstiju,
- jaka nelagoda kod grčenja prstiju,
- grčenje se javlja više od 3 puta dnevno,
- slabljenje mišića i sl.