Ljetni prehrambeni savjeti za starije osobe

Ljetni prehrambeni savjeti za starije osobe

Ljetni prehrambeni savjeti za starije osobe

Ljetna vrućina stvara probleme svima, a posebno starijim osobama. Starije osobe ljeti češće pate od dehidracije, probavnih smetnji, urinarnih infekcija itd.

Za borbu protiv vrućine, liječnici starijim osobama preporučuju protuupalnu dijetu. Donosimo nekoliko ljetnih savjeta za starije osobe i preporuka o prehrani koji će im pomoći da ljeto dočekaju bez napora.

Ljetna protuupalna dijeta za starije osobe

Tijekom ljeta starije osobe mogu patiti od problema uzrokovanih vrućinom u obliku groznica, infekcija, upala, oteklina itd. Za hlađenje tijela i suzbijanje vrućine, prava prehrana je ona koja se sastoji od sljedećih protuupalnih namirnica:

Voće

Sočno i vodenasto voće na vrhu je popisa protuupalnih namirnica za starije osobe. Lubenice, dinje, jabuke i kruške nude odličnu hidrataciju tijekom ljeta. Citrusno voće pruža izvrstan imunitet i pomaže starijim osobama da se drže podalje od infekcija. Voće je postalo obavezni dio prehrane starijih osoba kako bi ostale hidrirane i zdrave. Bobičasto voće i trešnje smanjuju umor i poboljšavaju probavu.

Ljetni prehrambeni savjeti za starije osobe

Bilje

Najbolje među protuupalnim namirnicama za starije osobe su biljke. Biljke su bogate fitonutrijentima koji pomažu starijima u borbi protiv infekcija i upala. Bosiljak, ružmarin i korijander izvor su vitamina. Metvica, paprena metvica i limunska trava najbolji su „razbijači“ topline koji imaju učinak hlađenja. Kelp i spirulina su morske alge koje svojim hranjivim tvarima pomlađuju starije osobe.

Začini

Začini ljeti za starije? – pita se većina sumnjičavo. Ali neki začini su odlična protuupalna hrana za starije osobe ljeti. Kumin i piskavica izvrsni su za probavu i imaju rashlađujući učinak na tijelo. Đumbir, češnjak i kurkuma puni su antioksidansa koji jačaju imunitet. Isprobajte i začinjene salate te juhe s malo kajenskog papra, paprike ili ljuskica čilija.

Orašasti plodovi

Kad starije osobe požele brzinski zalogaj između obroka, ponudite im šaku orašastih plodova. Orašasti plodovi obiluju Omega-3 masnim kiselinama, što ih čini najboljom protuupalnom hranom za starije osobe. Bademi, orasi, lješnjaci, kikiriki – svi ovi orašasti plodovi bogati su vitaminom E koji sprječava stvaranje slobodnih radikala u tijelu i time usporava starenje. Također smanjuju upalu svojim antioksidativnim svojstvima, a mogu se čak dodavati salatama i juhama (npr. maslac od oraha).

Ljetni prehrambeni savjeti za starije osobe

Proteinska dijeta za starije osobe ljeti

Osim protuupalnih namirnica, starije osobe moraju konzumirati znatnu količinu proteina kako bi ostale u formi i aktivne.

Visokoproteinska dijeta za starije je ono što ih održava aktivnima usprkos vrućem vremenu. Svaka starija osoba trebala bi uzimati najmanje 0,8 g proteina po tjelesnoj težini svaki dan. To znači da bi osoba koja teži 60 kg trebala unositi najmanje 48 grama proteina dnevno. Proteini su ključni za starije osobe kako bi usporili starenje i obnovili istrošeno tkivo.

Mahunarke i žitarice bogate su ne samo proteinima, već i vlaknima. Proso, ječam, grah i klice starije osobe mogu odabrati kako bi povećali unos proteina ljeti. Proteinsku hranu za starije ljeti uvijek kuhajte ili pecite na roštilju, izbjegavajte je pržiti.

Ljetni savjeti za starije osobe

  • Pijte puno vode tijekom dana.
  • Započnite dan juhama i salatama.
  • Žitarice i kaše izvrstan su doručak za starije osobe. Zob, kvinoja i proso izvrsni su za kašice.
  • Pijte svježe sokove i biljne čajeve.
  • Izbjegavajte crveno meso i plodove mora. Plodovi mora imaju visok udio soli zbog čega starije osobe ljeti mogu biti dehidrirane.
  • Izbjegavajte gazirana pića i slatkiše s umjetnim aromama i bojilima.
  • Izbjegavajte kofein i alkohol.
  • Svakodnevni unos svježeg soka od citrusnog voća trebao bi biti To starijim osobama daje njihovu dnevnu dozu vitamina C za borbu protiv ljetnih infekcija.
  • Uključite skutu ili jogurt obvezno za ručak kako biste starijim osobama dali dozu probiotika.
  • Jedite 6-7 malih porcija hrane dnevno umjesto velikih obroka.
  • Izbjegavajte prerađenu i nekuhanu hranu.

 

Ljetni prehrambeni savjeti za starije osobe

Kako starimo, mijenjaju se i naše prehrambene potrebe. Starije osobe moraju nadopuniti svoju prehranu proteinima i antioksidansima kako bi se borile protiv sezonskih učinaka ljeta.