Prehrana treba biti naša stalna briga kroz sva životna razdoblja, jer ono što jedemo utječe na kvalitetu života. Iznimno je bitno zdravo se hraniti, no odraslim osobama postaje sve teže spoznati koja je hrana dobra, s obzirom na eventualna zdravstvena stanja.
Kako starimo polako se mijenjaju naše prehrambene navike. Sukladno tome, osobe starije životne dobi trebaju znati kako upravljati tim promjenama radi održavanja dobrog tjelesnog, ali i psihičkog zdravlja. Potrebno je, stoga, da aktivno sudjelujete u stvaranju novih prehrambenih navika kako biste vašem organizmu osigurali više energije, kako biste spriječili razne bolesti te poboljšali kvalitetu vašeg života.
Povećajte unos proteina i vlakana
Proteini i vlakna su izuzetno važni nutrijenti osobito za osobe starije životne dobi. Hrana s visokim udjelom vlakana pridonosi boljem radu probavnog sustava, dok su proteini odgovorni za stvaranje uvijek potrebne energije.
Žitarice od cjelovitog zrna snižavaju visoki krvni tlak
Cjelovite žitarice donose brojne zdravstvene prednosti na organizam. Bogate su vlaknima što znači da potiču zdravlje srca i krvnih žila, snižavaju kolesterol i visoki krvni tlak te održavaju zdravlje probavnog sustava. U skoro svim trgovinama možete pronaći rižu, kruh i ostale proizvode od cjelovitog zrna.
Kalcij je ključna komponenta za održavanje čvrstoće kostiju
Prehrana bogata kalcijem pomaže u prevenciji osteoporoze, a prevencija ove bolesti kritična je za osobe starije životne dobi, osobito za one kod kojih postoji veliki rizik od padova.
Jedite voće i povrće
Voće i povrće bogato je hranjivim tvarima i vlaknima, a ono što je još važnije, sadrži malo kalorija. Opskrbite se, stoga, svježim voćem i povrćem i redovno ih koristite u pripremi omiljenih jela ili ih konzumirajte kao zdravi međuobrok:
- grožđe
- jabuke
- šipak
- borovnice
- maline
- kelj
- brokula
- mrkva
- rajčica
- špinat
- mahunarke
- kupus
Ne bojte se zdravih masti
Nisu sve masti loše. Postoje tzv. zdrave masti, a točnije, riječ je o mononezasićenim i polinezasićenim mastima. One smanjuju razinu lošeg kolesterola koji uzrokuje začepljenje arterija. Zdrave masnoće reguliraju razinu šećera u krvi što znači da ujedno smanjuju rizik od dijabetesa tipa 2. Namirnice bogate zdravim mastima su:
- riba
- orašasti plodovi
- chia sjemenke
- sjemenke bundeve
- avokado
- masline
- maslinovo ulje
- kokosovo ulje
- punomasni jogurt
- tamna čokolada
- sir
Ne zaboravite na dovoljan unos tekućine
Hidratacija je ključna u bilo kojoj životnoj dobi. Kako starimo sadržaj vode u tijelu se smanjuje, a samim time povećava se rizik od dehidracije i može doći do ozbiljnih posljedica. Dehidracija je česti uzrok hospitalizacije starijih osoba. Zato je iznimno važno svaki dan piti dovoljno tekućine, a ponajviše isključivo vode. Pijte i kada niste žedni; naime, ako osjetite žeđ, onda ste već dehidrirali.
Važno je znati:
Kako biste udovoljili svojim prehrambenim potrebama jedite hranu bogatu vlaknima, mineralima, vitaminima i drugim hranjivim tvarima. Ograničite unos hrane s visokim udjelom prerađenog šećera, zasićenih masnih kiselina i soli.